دلایل ریجکت شدن ویزای کانادا

دلایل ریجکت شدن ویزای کانادا

 

رد شدن درخواست ویزای کانادا یا اصطلاحا ریجکت ویزا، کابوس هر مسافر، دانشجو و یا بیزینس‌‌منی خواهد بود که برای آینده برنامه‌ها ریخته و رویاپردازی‌ها کرده‌است. مشکل زمانی ناراحت کننده‌تر می‌شود که متقاضی برای ثبت درخواست و طی کردن مراحل آن چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و انرژی هزینه‌های بسیاری متقبل شده باشد. اما به راستی چرا درخواست ویزای کانادا ریجکت می‌شود؟ مهمترین عوامل در رد درخواست ویزای توریستی کانادا کدامند و آیا راهی برای اعتراض به ریجکت ویزای کانادا وجود دارد؟ در این مقاله می‌کوشیم علاوه بر ارائه پاسخی مناسب و فنی برای پرسش‌های طرح شده، راهکارهایی ارائه دهیم تا از بروز مشکلاتی این چنینی پیشگیری شود.

 

دلایل رد شدن  ویزای کانادا

 

 

بطور کلی چند عامل کلیشه‌ای همواره در رد شدن درخواست ویزای کانادا نقش دارند. عواملی که در واقع موجب تردید افسر مهاجرت در خصوص انگیزه متقاضی از سفر به کانادا و یا بازگشت وی پس از پایان مهلت ویزا می‌شوند. مهمترین این عوامل عبارتند از:

 • تردید آفیسر سفارت درخصوص بازگشت متقاضی به کشور مبدا پس از پایان مهلت ویزا
 • تردید درباره انگیزه و دلایل سفر به کانادا
 • ضعیف بودن سابقه سفرهای خارجی متقاضی (به‌ ویژه سفر به کشورهای حوزه شنگن)
 • کافی نبودن مدارک مالی و دارایی های متقاضی در کشور مبدا
 • پیوند‌های خانوادگی ضعیف متقاضی در کشور مبدا

تردید در هر یک از این موارد در کنار عواملی همچون وضعیف اقامت در کشور مبدا، طول مدت اقامت در کانادا، وضعیت شغلی متقاضی در کشور محل اقامت و هرگونه سوء پیشینه در کانادا همگی از عواملی هستند که به راحتی موجب ریجکت ویزای کانادا خواهند شد. در ادامه و در نگاهی موشکافانه تر به بررسی دلایل رد شدن ویزای توریستی کانادا و همچنین ریجکت ویزای تحصیلی کانادا خواهیم پرداخت.

 

دلایل رد شدن  ویزای  توریستی کانادا

 

 

ویزای توریستی کانادا که متداول ترین شکل آن ویزای مولتی کانادا با ویزای 5 ساله این کشور است، به متقاضی این امکان را می‌دهد تا زمان اعتبار ویزا به دفعات و بدون محدودیت وارد خاک کانادا شود و هر بار تا مدت ۶ ماه در این کشور اقامت داشته باشد. برای ویزای مولتیپل کانادا می‌توان به دو روش ثبت‌نام آنلاین و یا مراجعه حضوری به یکی از دفاتر انگشت نگاری سفارت کانادا اقدام کرد.

اما مهمترین عوامل در رد شدن ویزای توریستی کانادا کدام‌ها هستند؟ برای مثال اگر شما شغل ثابتی در کشور محل اقامت خود نداشته باشید و بخواهید با تمامی اعضای خانواده برای ویزای کانادا درخواست بدهید، آفیسر با بررسی این احتمال که شما قصد بازگشت به کشور خود را ندارید، ممکن است درخواست شما را رد کند. مهمترین موارد در ریجکت ویزای توریستی کانادا عبارتند از:

 • نداشتن سابقه سفر مناسب
 • داشتن وابستگی های خانوادگی زیاد در کانادا و نداشتن وابستگی خویشاوندی در کشور مبدا
 • زمان پیشنهادی برای اقامت در کانادا با اهدافتان متناسب نباشد
 • هدف شما برای بازدید از کانادا قانع کننده نباشد
 • نداشتن وضعیت شغلی مناسب در کشور مبدا
 • نداشتن مانده حساب و دارایی کافی
 • هرگونه سو سابقه و رفتارهای مخاطره آمیز قبلی که ممکن است باعث آسیب رساندن به دیگران شود
 • ارائه نکردن مدارک کافی که نشان دهنده درآمد و تمکن مالی مناسب فرد دعوت کننده باشد
 • تشخیص آفیسر مبنی بر ارائه اطلاعات غلط از سوی فرد متقاضی

 

دلایل رد شدن ویزای تحصیلی کانادا

 

 

مهمترین و شاید تعیین کننده ترین عامل در اخذ ویزای تحصیلی کانادا ارائه مدارکی است که افسر مهاجرت را متقاعد کند، متقاضی پس از پایان دوران تحصیل خود به کشور مبدا بازخواهد گشت و به بیان دیگر برای اقامت طولانی مدت در کانادا برنامه ریزی نکرده است.

به عنوان مثال اگر شما قصد ادامه تحصیل در کانادا با خرج خودتان را دارید و برای ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنید در حالی که مانده حساب شما مبلغ قابل توجهی نباشد، آفیسر این احتمال را خواهد داد که هدف شما از این درخواست اقامت بلند مدت در خاک کانادا است و به همین دلیل درخواست شما را رد خواهد کرد.
مهترین مواردی که آفیسر مهاجرت را مجاب به رد ویزای تحصیلی کانادا می‌کند، عبارتند از:

 • مدارک مالی ارائه شده، وجود بودجه کافی برای ادامه تحصیل در کانادا را نشان ندهد
 • در قانع کردن آفیسر برای خروج از کانادا پس از تحصیل، ناتوان باشید
 • برنامه تحصیلی شما قانع کننده نبوده است
 • تمام مدارک مرتبط با تحصیل خود را ارائه نکرده‌اید
 • آفیسر قانع نشده است که شما همه موارد را به درستی و بر اساس واقعیت بیان کرده باشید
 • پیوندهای خانوادگی شما در کشور مبدا قوی نباشد

درخواست کننده ویزای تحصیلی کانادا باید بتوانید به آفیسر ثابت کنید که واجد شرایط قوانین ویزا بر اساس بند ۱۲ قانون هست و همچنین برنامه روشنی از تحصیل خود و اطلاعات کافی درباره منابع مالی مورد استفاده در طول تحصیلش ارائه دهد.

 

رد شدن ویزای همراه کانادا ( برای دانش آموزان و یا دانش آموزان)

 

 

از نظر قانونی این امکان وجود دارد که فردی به عنوان همراه دانشجو و یا دانش آموز از دولت کانادا تقاضای ویزای همراه کند. برای مثال اگر فردی دارای ویزای تحصیلی است، همسر وی می‌تواند به عنوان همراه تقاضای ویزا نماید و این ویزا می‌تواند همراه با مجوز کار برای همراه باشد که اصطلاحا به آن ویزای open work permit می‌گویند. همچنین فرزندان متقاضیان ویزای تحصیلی کانادا نیز می‌توانند برای ویزای همراه درخواست دهند. البته باید توجه داشت که امکان رد شدن درخواست ویزای همراه همواره بالاست.

باز هم باید به کلید موفقیت در هر پرونده درخواست ویزای کانادا اشاره کنیم! افسر مهاجرت و پرکردن دقیق، شفاف و مستند فرم درخواست ویزا. به بیان دیگر باید سناریو درخواست ویزای کانادا به شکلی ماهرانه و مستند و از همه مهمتر اقناع کننده باشد، تا افسر مهاجرت نتواند ایرادی بگیرد و یا کوچکترین تردیدی برایش ایجاد شود. بنابراین موارد بسیار ظریف و حساسی در پرکردن فرم، الصاق مدارک و انگشت نگاری برای ویزای کانادا وجود دارد که رعایت آنها شانس متقاضی برای موفقیت را بیش از پیش تقویت خواهد کرد.
بطور کل می‌توان گفت عامل اصلی رد درخواست ویزای همراه کانادا، تردید افسر مهاجرت نسبت به بازگشت دانشجو و یا همراهان وی پس از پایان مدت تحصیل است.

 

پیش‌گیری همیشه بهتر از درمان است

 

 

اخذ ویزای کانادا، پروسه‌ای زمان‌بر، فنی، حساس و هزینه‌بر است. حال اگر بنا بشد نتیجه این روند، ریجکت شدن ویزای کانادا باشد، کل ماجرا تراژیک و نا امیدکننده به نظر می‌رسد. در پاره‌ای از مواقع یک اشتباه سهوی کوچک در زمان آپلود مدارک و یا کاستی یکی از مدارک در مراجعه حضوری می‌تواند تمام زحمت‌ها را به باد دهد. از سوی دیگر روند اعتراض به ریجکت شدن ویزای کانادا نیز، حکایتی طولانی و پیچیده است. اکنون پرسش این خواهد بود که منطقی نیست از همان ابتدا با اطلاعات کامل و دقیق اقدام شود؟ آیا به صرفه نیست پیش از اقدام با کارشناسان امور ویزا و مهاجرت مشورت شود و حتی کل پرونده را با هدف به حداکثر رساندن شانس موفقیت در اختیار آنها قرار داد؟
سیاحت پرواز دنیا با افتخار آماده ارائه مشاوره و خدمات تخصصی به شما متقاضیان محترم خواهد بود.

 

موارد مرتبط

آشنایی با فرودگاه بین المللی بوشهر

آشنایی با فرودگاه بین المللی بوشهر

فرودگاه بین المللی بوشهر در حدود ۹۰ سال قبل یعنی در سال ۱۳۰۷ و دقیقا مطابق با دورانی که اولین پروازهای بین المللی با هواپیمای کوچک در اقصی نقاط جهان و علی الخصوص آسیا و خاورمیانه انجام می ‌شدند، تاسیس شد...

ادامه مطلب
خوردنی های خوشمزه عمان

خوردنی های خوشمزه عمان

غذاهای خوشمزه‌ی کشور عمان، بخش جذابی از فرهنگ منحصر به فرد مردم آن است. پیشنهاد می‌کنیم در سفر به این کشور، به هیچ وجه غذاهای سنتی آن را از دست ندهید.

ادامه مطلب
جاذبه های گردشگری مسقط

جاذبه های گردشگری مسقط

شهر مسقط، پایتخت کشور پادشاهی عمان، شاید به نظر کوچک و خالی از جاذبه باشد اما طبیعت بکر و شگفت انگیز آن را از دست ندهید...

ادامه مطلب